color option
thumimage

Stretching

Stretching

Stretching kelimesinin Türkçe karşılığı “esneme”dir. Spor branşlarının temelini oluşturan ve sporcunun gelişimini oldukça üst düzey sağlayan bir branş olarak stretching karşımıza çıkar. Stretching’in birçok kullanım alanı vardır. Spordan önce ve sonra ısınma ve soğuma hareketleri bağlamında stretchingi kullanırız.

Stretching bedenin, kasların ve kemiklerin güçlenmesini ve esnemesini sağlar. Bununla birlikte kasların çalışarak rahatlamasına ve boyun uzamasına katkı sağlamaktadır. Stretchingi spor öncesinde yapmamız, yapacağımız antrenmanın çok daha rahat geçmesine olanak sağlar. Spor sonrasında vücudumuz ısındığı için oksijensiz solunum yapmaz ve vücudumuzda ağrı hissetmeyiz. Spor sonrasında yapılan stretching ile birlikte ise, ısınmış olan vücudu soğutmak ve yükselen kalp ritmini sakinleştirmek için stretching hareketlerinden destek alırız. Fakat Stretching sadece ısınma ve soğuma adımlarında kullanılmaz. Özellikle son zamanlarda Stretching, spor salonlarında ve dans okullarında ayrı bir branş olarak gösterilmektedir.

Stretching branşının vücuda pek çok yararı vardır. İnsanların daha mutlu, daha enerjik ve kendilerini daha zinde hissetmelerini sağlar. Sabahları stretching yapan insanların, gün içinde kendilerini daha canlı hissetleri yapılan araştırmalar sonucunda kesin olarak kanıtlanmıştır. Tabii ki bu yararlar sadece bununla sınırlı değildir. Aşağıda daha detaylı bir şekilde stretching yararlarını maddeler halinde inceleyelim:

  • Eklemlerinde ve kaslarında ağrılar çeken kişilerin yaşadıkları bu sıkıntıları azaltmada çok önemli bir etkisi vardır.
  • Vücutta oluşan duruş bozukluklarının iyileşmesini ve giderilmesini sağlar.
  • Stretching, kişiyi zihnindeki olumsuz ve kötü düşüncelerden uzaklaştırarak daha rahatlamış hissetmesini sağlar.
  • Stretching sayesinde, katılımcılar nefes teknikleri çalışır ve doğru nefes alabilmeyi öğrenirler. Bununla birlikte, vücuttaki oksijen miktarı doğru şekilde hareket eder ve daha enerjik oluruz.
  • Yapılan hareketler, tüm vücudu çalıştırdığı için kan dolaşımını arttırır.
  • Stretching de ayrı bir spor branşı olduğu için toksinlerin vücuttan atılmasına katkı sağlar.

Bu ve daha birçok sebepten dolayı Stretching branşının göz ardı edilemeyecek kadar büyük etkisinin ve katkısının olduğundan söz edebiliriz.

the STUDIO’da, Stretching branşı ile birlikte siz de kendinizi geliştirebilir, olumsuz düşüncelerden ve duygulardan kurtulabilirsiniz. Hem bedeninize hem de psikolojinize rahatlama olanağı sağlayıp olumlu yönde gelişiminizi bizlerle birlikte stüdyomuzda gözlemleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir