color option

Pilates

Son zamanlarda en çok tercih edilen spor dallarından biri pilatestir. Pilates kısa bir sürede 7’den 70’e pek çok kişinin ilgisini çeken bir spor dalıdır. Bu kadar çok gündem olan bir spor dalının tarihçesine de bakmadan geçmeyelim.

Pilates Nasıl Ortaya Çıktı?

Pilates sporunun bulunuşu Almanya’nın Duesseldorf şehrinde doğan 1880 yılında Joseph Hubertus Pilates tarafından olmuştur. Birinci Dünya savaşı sıralarında cephede görev almıştır ve buradaki askerlere kendi metodunu öğretmiştir.

1918 yılında İngiltere’de gerçekleşen bir salgında Joseph Pilates’in askerleri hiçbir şekilde salgından etkilenmemişlerdir. Bu durum çok ilgi görmüştür. Savaş sonrası Joseph Pilates Amerika’ya giderek kendine orada bir stüdyo açmıştır. Joseph Pilates bu egzersiz biçimini “Kontroloji” olarak adlandırmıştır ve tüm Dünya’da kabul görmüştür. Bu egzersiz biçiminde iskelet ve kas sisteminde oluşan; bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz gibi hastalıkların ortadan kaldırılması için yapılan bir dizi egzersizdir.

Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates Merkez Bölge olarak geçen, karın kaslarını, omurga ve bel kaslarını, güçlendirmeyi amaçlar. Pilatesi alanında uzman eğitmenlerle yapmak oldukça önemlidir, aksi takdirde vücudunuzu incitecek ve kalıcı zararlar oluşturmasını sağlayacak sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Pilatesin temel altı ilkesi vardır. Bu ilkeler sonucunda, stresiniz azalır, esneklik ve koordinasyon güçlenir. Bu temel altı ilkenin ne olduğuna yakından bakalım:

1- Nefes: Egzersiz yaparken nefesimiz egzersiz hareketleriyle doğru orantılı olacak şekilde çalışmalıdır.

2- Merkezleme: Yukarıda bahsetmiş olduğumuz merkez böyle olarak geçen kısmı güçlendirmeyi amaçlar. Dolayısıyla gücün ve kontrolün bu bölgede oluştuğunu söyleyebiliriz.

3- Kontrol: Hareketler esnasında tamamen vücudumuzu kontrol altında tutmalıyız.

4- Kesinlik: Gösterilen her hareketi kesin bir şekilde yapmak.

5- Konsantrasyon: En önemli adımlarından biridir. Pilates yaparken kontrol çok önemli olduğundan konsantrasyonumuzun güçlü olması gerekmektedir.

6- Akıcılık: Hareketlerin belirli bir düzende devam etmesidir.

Bu Pilates alanında, 500’e yakın farklı hareketin bulunduğundan bahsedebiliriz. Kendinize ve tedavinize yardımcı olacak şekilde size en uygun pilates programını the STUDIO’dan bulabilirsiniz.