color option

Latin Dansları

Latin Amerika’da ortaya çıkmış pek çok dans kolunu altına alan dans türünün genel adıdır. Latin dansları genellikle eşli olarak yapılır ancak dansın kendi içinde erkekle kadının ayrılarak kendilerini gösterdiği “shine” olarak adlandırılan bölümler de yer alır.

Dünyanın pek çok yerinde her yıl yarışmaları düzenlenir. Türkiye’de de TDSF tarafından pek çok farklı klasmanda yarışmalar düzenlenmektedir. Sanılanın aksine partner bulmadan da eşli dans kurslarına katılabilirsiniz. Belli bir kadın-erkek sayısı dengesi ile oluşturulan sınıflar sayesinde sınıfınızdaki herkesle dans edebilirsiniz. Üstelik tek bir partnerle çalışmak genellikle sadece yarışma ve show hazırlığı aşamasındaki dansçılar için önemlidir. Partner olmak istediğiniz biriyle gelip onunla beraber çalışmanız da mümkündür fakat bir zorunluluk değildir.

Sosyal latin dansları (showlar hariç) herhangi bir koreografiye dayanmayan “lead and follow” (erkeğin yönlendirmesi kadının takip etmesi) prensibiyle, öğrenilen temel figürlerin akış içinde kullanılması ile ortaya çıkar.

Bir kültürü olan salsa dansının getirdiği bir diğer renk de latin dans geceleridir. Dans geceleri akşam saatlerinde dans etmek isteyen insanların katıldığı ve herkesin birbirini dansa kaldırıp hem sosyalleştiği hem de dans pratiğini geliştirdiği oldukça yaygın bir etkinliktir. Salsa ve Bachata sosyal dans türlerindendir. Salsa enerjik ve neşeli bir danstır. Oldukça hareketli olması dolayısıyla kalori yakımını da destekler. Salsa grup dersleri haftada 1 saat ders ve 1 saat pratik olarak yürütülür. Pratik saatlerinde isteyen tüm salsa öğrencileri stüdyoda bir araya gelir ve birbirleriyle dans ederek yeni öğrendikleri adım ve figürleri pekiştirme imkanı bulur.

Salsa sınıfları stüdyomuzda 2 seviyeye ayrılır. Salsa başlangıç seviyesi sınıflarında asıl amaç salsanın temel adımları ve kombinasyonlarını kişilere öğretmek,  salsa müziklerindeki enstrümanların tınısına aşinalık kazandırmak ve bu dansın doğasını tanıtmaktır.

Temel adım, yana adım, suzy q, partnerli ve partnersiz dönüşler gibi en temel hareketlerin tekniği öğretilerek pratik kazandırılır. Ayrıca, salsa müziğinin ve ritminin tanıtılmasını da dersin kapsamındadır. Ek olarak derslerin son 5 dakikası sosyal latin danslarının bir diğer kolu olan Bachata’nın da temel adım ve dönüşleri tanıtılır.

Stüdyomuzda bulunan bir diğer sınıf ise orta seviye salsa sınıfıdır. Salsanın genel yapısına, ritmine ve temel adımlarına hakim olan kişiler için uygun bir sınıftır. Bu sınıflarda Partner-Work ve Shine çalışmalarını geliştirmek için kombinasyonlar çalışılır. Daha hızlı ve akıcı bir işleyiş ile dersler yürütülür. Duruşlar, el ve kol styling çalışmalarıyla kişilerin dans becerileri ilerletilir.