color option

Fitness

Fitness, fiziksel uygunluk anlamına gelmekte olup gündelik hayatta fit ve zinde olmak adına yapılan egzersizler bütünüdür. Belirli bir rutin içerisinde gerçekleştirilen hareketlerin/ egzersizlerin tamamı fitness olarak adlandırılır. Fiziksel uygunluk kavramı yapılan egzersizlere göre değişkenlik gösteren bir kavramdır.  İlgili alanlara göre yapılan çalışmaların içerikleri, seviyeleri ve rutinleri farklılaşır. Amaçlar dahilinde farklılaşan bu içerikler bir sporcunun egzersizlerinde; yağlardan arınmış, sıkı/ fit bir vücuda sahip olmak ve hızı/ çevikliği artırmak söz konusuyken, başka bir dalda örneğin güreş sporunda egzersiz rutini, amacı gereği değişir.

Bir fitness  programının düzenlenme aşamasında; kişilerin yaşamı, vücut tipleri, yaşları, alışkanlıkları, yeme/ içme alışkanlıkları gözetilmelidir. Her bireyin farklılık ve çeşitlilik gösterdiği göz önünde bulundurularak her bireye farklı içerikte bir program sunulması bu hususta önemlidir.

Kardiyovasküler egzersizler söz konusu olduğunda; yüksek kalp ritminin korunduğu ve tekrarlayan hareketlerin olduğu programlardan söz edebiliriz. Bu programların genel amacı kalp- damar sisteminin gücünü arttırmak , kasların dayanıklılığı ve gücünü geliştirmektir. Bu egzersizlere örnek olarak, yüzme, koşu, bisiklet, yürüyüşü örnek verebiliriz. Diğer bir kulvarda ağırlık antremanlarından söz edecek olursak, ağırlık egzersizleri ile aletli yahut aletsiz olarak belirli kas gruplarının güçlendirilmesi hedeflenir. Bu aşamada kişiye yönelik düzenlenen programlarda egzersizlerin ritmi ve seyri oldukça farklıdır. Squat, bench press, deadlift  en temeldeki üç ağırlık egzersizleridir. Diğer bütün egzersizler bu üç temel ağırlık çalışmasının çeşitlendirilmesinden oluşmuştur.

Temel egzersizler vücudumuzun üç ana bölgesini çalıştırır; bacak, sırt ve göğüs. Bu bölgeler vücudumuzun üç ana kas grubudur. Yapılan çalışmalarda en önemli nokta tekrar sayıları ve dinlenme süreleridir. Dolayısıyla, setlerin ve dinlenme sürelerinin ritmik bir şekilde yapılması halinde kasların gelişimi gözlenebilir ve çalışmaların bir faydasından söz edilebilir. Stüdyomuzda gerçekleştirilen  düzenli  fitness çalışmaları sayesinde; kas gruplarınızın dayanıklılığının artmasının yanı sıra sindirim sisteminiz düzenlenir, kalp hastalığı olasılıklarınız indirgenir, uyku bozukluklarınız azalır, duruş bozukluklarınız onarılır ve estetik/ fit bir görünüm elde edilir.