color option

Oryantal

Oryantal dansı aynı zamanda göbek dansı olarak da geçmektedir ve dünyada bilinen en eski danslardan biridir. Bu da Oryantal tarihini daha da ilgi çekici yapmaktadır. Antik dönemlerde oraya çıkan oryantal dansı aslında Mısır ve Osmanlı kültürünün birbirleri ile kaynaşması sonucunda ortaya çıkan bir dans türü olmuştur. Kıvraklığı sebebiyle doğurganlığı temsil etmektedir, doğurganlığı da bereketle bağdaştırmışlardır.

Batı’da Oryantal Belly Dance yani Göbek Dansı olarak bilinmekle beraber, Balkanlar ve Yunanistan taraflarında Çiftetelli olarak geçmektedir.

Oryantal dansını yapmanın bir cinsiyeti yoktur. Genellikle kadın ile bağdaştırılmış bir dans türü olsa da aslında erkekler de oldukça sık dans etmektedirler. Kadın oryantalcilere “dansöz”, erkek oryantalcilere “dansör” denmektedir.

Kostümü Nasıldır?

Eski zamanlarda Dansözler danslarını toprak anaya daha yakın olma düşüncesi ile çıplak ayakla yaparlarmış. Daha sonra gelişen dünyayla beraber yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmeye başlanmıştır.

Görece diğer dans kostümlerine göre daha açık ve oldukça şatafatlı kostümler tercih edilmektedir. Aksesuarlar ve parlayan taşlar kostümlerde oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Oryantal dansı doğurganlığa ve berekete önem verdiği için aslında kadın vücuduna daha uygun yapılan dans türlerinden biridir. Temas toprak ana ile kurulmak istendiği için adımlar sert atılmaz, yavaş yavaş ve narin hareketlerle yapılır. Oryantalde zıplamak ve ani hareketler yoktur. Kalça, karın ve göğüs hareketleri ön plandadır ve kollarla birlikte vücudun bu bölümleri hareket ettirilir.

Oryantalin Yararları

Oryantalde dansöz vücudunun bütün bölümünü kullandığı ve hareket ettirdiği için çok yüksek oranda kalori yakar. Yani kilo vermek istiyorsanız oryantal ile birlikte hem eğlenebilir hem de kısa sürede rahat bir şekilde kalori yakabilirsiniz. Sürekli kıvrak hareketleri içinde barındırdığından dolayı kıvraklığınız artar ve daha esnek olabilirsiniz.

Oryantalde göğüs ön planda olduğu için ve göğüs hareketleri de sıkça kullanıldığı için duruşunuzun gelişmesini sağlar. Vücudumuzla birlikte çalan müziğe ritim tutmaya çalışırız, bu da senkronizemizi geliştirir.

Oryantal içinde hem eğlenceyi hem de tarihi barındıran önemli dans kollarından birisidir. Farklı kostümleri ve ritmik müziği ile oldukça çekici bir dans türüdür.