color option

Hip Hop

Görece yeni sayılabilecek bir danstır, 1970’lerin sonunda Amerika’da ortaya çıkmıştır. Dönemin koşullarından ve olumsuz etkilerinden uzaklaşmak ve eğlenmek amacıyla oluşturulmuş, zamanla  bir kültür ve yaşam tarzı olarak benimsenmiştir. Rap, Graffiti, Break Dance gibi birçok farklı dalı da içerisinde barındıran Hip-Hop dans türünün oluşumunda dönemin; blues, funk, jazz, soul müzik türlerinin de oldukça önemli  etkileri vardır.

Hip-Hop dansı kendi içerisinde, West Coast Hip- Hop ve East Coast Hip Hop alt dallarına ayrılır. Yaşam koşullarının zorluklarını ritmik, lirik ve metaforlarla dolu şekillerde anlatan bu müzik ve dans türü  zaman içerisinde ve evrensel nitelikte büyük bir kitle yakalamıştır.

Stüdyomuzda gerçekleşmekte olan  Hip-hop dans programı; her zaman bir dans öğrenmek isteyen fakat yeni bir şeye başlamaktan korkan yahut dansta kendini ifade becerisinden yoksun olduğunu düşünen, dans pistinde ne yapacağını bilemeyip özgüvensiz hissenden ya da tam aksine dansta iyi olduğunu ve bu becerilerini geliştirmek, özgür tarzda koreografiler öğrenmek isteyen bütün çocuklara seviyelerine göre ayarlanmış bir düzenek sunar. Benimsediğimiz bu yaklaşım sayesinde çocuklar yalnızca bir dans türü değil, bir kültür/ bir yaşam biçimini deneyimler ve bu deneyimleri esnasında özgüven ve kendini bedeniyle ifade etme yetisi kazanır.

Bedenini tanıma, bedeninden korkmamak, çekinip/ utanmamak gibi temel özgüvensel sıkıntılarını aşma şansına sahip olurlar. Sahnede kendilerini özgürce ortaya koyabilirler, bu ortaya koyuş süreçlerinde kendi bedenlerine liderlik edebilmeyi öğrenirler. Deneyimli eğitmenler tarafından hazırlanan kareografiler eşliğinde gerçekleşen derslerimizde çocuklar hem eğlenip hem de öğrenmeyi, bu süreçlerini keyif alarak yaşayabilirler.