color option

Tango

Tango, 1880’li yıllarda Rio’da ortaya çıkmıştır. Günümüzde tangonun birçok çeşidi vardır çünkü her bölgeye özel farklı tango stilleri meydana gelmiştir. Tango’nun atası olarak Arjantin kabul edilir ve asıl tango aslında “Arjantin Tangosu”dur.

Tango modern tarihin en ünlü ve etkileyici dans türlerinden biridir. Tango’nun ortaya çıkışı birçok dans türünden oldukça farklıdır. İlk olarak köle ve işçi sınıfları arasında ortaya çıkmıştır. Daha sonra pek çok sosyal sınıf ve sosyal alana yayılmıştır. Tango’yu etkileyici yapan bir unsur da ortaya çıkışının diğer dans türlerinden bu denli farklı olmasıdır belki de. Tango sadece dans türü olarak değil aynı zamanda müzik türü olarak da oldukça etkileyicidir. Tango müziği de Avrupa’daki birçok farklı müziğin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Avrupa Tangosu ile Arjantin Tangosu birbirinden ayrılmaktadır. Arjantin Tangosu’nun müziği daha belirgin notalara sahiptir ve bu sebeple daha serttir. Arjantin Tangosu 20. yüzyıl’da Fransa’ya gelmiştir. Bu Tango stili de yine Arjantin’de olduğu gibi ilk olarak daha alt kesimlerde kabul görmüş daha sonra üst kesimlerde yayılma göstermeye başlamıştır. Ama Arjantin Tangosu Fransa’da tam anlamıyla kabul görmemiştir bu yüzden bazı değişimlere uğramıştır. Avrupa Tangosu Avrupa’da kabul görüp kısa süre içerisinde yayılmıştır.

Avrupa’da hızlı bir şekilde yayılan ve sevilen Tango daha sonra İngiltere ve Berlin’e geçmiştir. 1913’lü yıllara gelindiğinde Tango Finlandiya ve New York’ta da kendine önemli bir yer edinmiştir.

1920 ve 1940’lı yıllara gelindiğinde Tango keskin hatlarından biraz sıyrılarak Salon Tango’su olarak kendini yine yaratmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasına kadar Tango en çok ilgi çeken dans olarak kalmıştır.

Tango Nasıl Yapılır?

Tango’da doğaçlama kendini sık sık gösterir. Tango’da keskin kurallar yoktur, temel öğrenilmesi gereken adım hareketleri vardır ve bundan sonrasında müziğin akışıyla beraber dansınızı devam ettirebilirsiniz.

Tango’nun kendine ait üç farklı tarzı vardır ve bu tarzlar ortaya çıktıkları ve değişim geçirdikleri yerlerde oluşmuştur.

1- Show Tarzı: Arjantin’de bu tekniğe fantezi denilmektedir. Dans hareketleri daha keskin, kıvrak ve hızlıdır.

2- Milonguero Tarzı: Tango partnerleri birbirlerine yakın şekilde, basit ve ağır hareketlerle danslarını tamamlarlar.

3- Salon Tarzı: Doğaçlamanın en çok olduğu türüdür. Partnerler birbirlerini rahat bir şekilde tutarlar ve hareketlerini herhangi bir koreografiye göre yapmak zorunda değillerdir.