color option

Hatha Yoga

Hatha Yoga, yoga denilince genel olarak akla ilk gelen yoga branşıdır. Ha-Tha güneş ve ay anlamına gelir. Birlikte bir anlam ifade ettiklerinde güçlü anlamını yansıtır.

Hatha Yoga, Raja Yoganın bir çeşididir ve oldukça eski çağlarda, Yogi Swatmarama tarafında Hindistan’da bir okul olarak kurulmuştur. Genel olarak asanalara (duruşlara) ve pranayamalara (nefese) ağırlık veren Hatha Yoga pratikleri ortalama 45 – 90 dakika civarında devam eder ve bir pratik nefes, yoga pozları ve meditasyondan oluşur. Yapılan araştırmalara göre, hatha yoga pratiği yapmanın stresi azaltmaya, sağlıklı alışkanlıklar kazanmaya, sırt ve eklem ağrılarını geçirmeye yardımcı olduğu görülmüştür. Bunların haricinde, uyku süresi ve kalitesi üzerinde de olumlu etkileri olduğu bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Dengeli, esnek ve güçlü bir vücut kazanmanın en rahatlatıcı yollarından biridir.

Hatha Yoga, vücudun uzun meditasyon seanslarına hazırlanması için oldukça uygun çalışma izlencelerine sahiptir. Hatha Yoga sayesinde, uzun süreli meditasyonlar öncesi; vücudunuza gereken esnekliği kazandırabilir, çeşitli duruşlar çalışarak kas koordinasyonunu güçlendirebilir, nefes çalışmaları yaparak zihin ve beden bütünlüğünü sağlayabilir,vücudunuz ve zihniniz üzerindeki  kontrol mekanizmasını geliştirebilir ve bir sonraki süreçlere hazır olabilirsiniz.