color option

Pointe

Bale dans denince akla gelen en klasik türdür ek olarak özgün ve kendine has bir dans türüdür. Bu özelliği kıyafet ve kostümlerine de etki etmiştir; klasikleşmiş bir kıyafet kültürüne sahiptir, aynı zamanda diğer danslardan farklı ve kendisine özgü bir giyim tarzı vardır (tayt, mayo, tütü ve point ayakkabıları). Oldukça uzun bir yolculuk olan bale eğitimine başlarken “pisi pisi” olarak adlandırılan bir dans patiği kullanılır ve adım tekniği geliştirilip ayak bilekleri, bacaklar güçlenene kadar pisi pisilerle devam edilir.

Suni deri malzemelerden elde edilen pisi pisiler baleye yeni başlayan ve adaptasyon sürecinde olan hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılması kolay ve rahattır. Bunun yanı sıra, öğretilen adımların ve pozisyonların hocalar tarafından daha net görünmesine de yardımcı olarak temel pozisyonların yanlış öğrenilmesini engellemek açısından kıymetlidir çünkü bir şeyi öğrenmekten daha güç olan şey yanlış öğrenileni düzeltmektir. Bu sebeple balede tercih edilen kıyafetler çoğunlukla hareketlerin net görünmesine elverişli formdadırlar. “Relevé” terimi bale için “parmak ucunda yükselmek” anlamına gelir.

Denge ve adım tekniği yeterli seviyeye ulaştığında dansçılar parmak üzerinde durmak için destekleyici olan tahta burunlu bir bale ayakkabısı olan point ayakkabısı kullanmaya başlarlar.

Çoğu yetişkinin de içinde bale eğitimi alma hevesi kalmış oluyor. Yetişkin bale sınıfında yeterli gelişmeyi göstermiş yetişkinler de eğitmen görüşü alarak bu eğitime dahil olabilirler. Bu sınıfa dahil olabilmenin ön koşullu olmasının nedenleri core bölgesinin güçlü olması, ayak kemiklerinin pointe ayakkabısına adapte olabilecek forma ulaşmış olması ve güçlü bacaklarla doğru bale tekniğinin oturmuş olması gerekliliklerinden kaynaklanır. Bu da tabii ki düzenli ve sabır gerektiren uzun bir süreç sonucunda oluşur.

Yetişkinlerin bilinenin aksine kemik ve vücut gelişimleri düzenli olarak gelişmeye devam eder, bu sebeple yetişkenler için de pointe çıkmak çok zor değildir. Herhangi bir ayak sağlığı olmadığı takdirde, ayaktaki kemiklerin gelişimi pointe çıkmaya uygun olduğunda siz de tamamen hazır olabilirsiniz.

Balenin özel ve hedeflenen bir kademesi olan pointe dersleri uzman bale eğitmenlerimiz tarafından hijyenik ve ferah stüdyomuzda verilmektedir.