color option
thumimage

Dansın Çocuklar Üzerindeki Olumlu Yansımaları

Becerikli bir dansçı olmak için plan yapma, strateji geliştirme, disiplin, odaklanma önemli becerilerdendir ve bu beceriler çocuğun hayatının birçok bölümünde de gerekir. Dans dersleri çocukların yaratıcılık becerilerini harekete geçirir, sanata olan meraklarını ateşler. Düzenli olarak dans derslerine katılan çocukların akademik olarak daha başarılı oldukları bir araştırma ile belirlenmiştir, özellikle matematik ve fen konusunda. Dans etmek çocuğun öz güveniniduygusal gelişimini ve fiziksel gelişimini önemli ölçüde destekler

Çocuklarda öncelikle denge duygusunun eğitilmesi gerekir. Dans sırasında hareket ve vücut ağırlık merkezi değişimlerindeki değişiklikler buna ideal bir katkı sağlar. Ritmik dans hareketleri sayesinde bağlar ve tendonlara daha fazla kan ulaşır. Dayanıklılık kadar çocukların hareketliliği de artar. Dans eden çocuklar aynı anda birçok kası çalıştırırlar. Farklı dans stillerinin hızları ve yoğunlukları dansta rol oynadığından, kasların performansı zaman zaman artırılabilir. Güçlendirilmiş kaslar ve geliştirilmiş koordinasyon, iyileştirilmiş hareket dizilerine yol açar. Vücuttaki çok sayıda kas güçlendirilir. Sırt ve omurgayı güçlendirmek ise ayrı önemli bir rol oynar.

Ders çalışırken okulda ve evde çoğu zaman oturan çocuklarda Dans düz bir duruş sağlar. Dans sağlıklı fiziksel gelişimi sağlarken, düzenli dans etmek, çocuğun esnekliğini, dengesini, fiziksel gücünü artırır. Aynı zamanda dans gibi bir spor ile uğraşan çocuğun yeme alışkanlıkları da daha sağlıklı olmaktadır.

Dünyada dans ve öğrenme ilişkisi ile ilgilenen birçok araştırma çalışması var. Örneğin Harvard Üniversitesi’nden Elizabeth Spelke, yıllarca dans etmenin okul çocuklarında uzamsal düşünmeyi teşvik ettiğini buldu. Dans etmeyi seven çocuklar geometri testlerinde de başarılı oldular. Dans etmek aslında beynin her iki lobunu da kullanır. Dans etmenin sizi akıllı kıldığı iddiası tam tersine abartı değildir.

Adım kombinasyonlarını öğrenmek sadece bedeni değil hafızayı da eğitir. Dikkat ve konsantrasyon artar, bu da çocukların okul performansı üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. Dans, motor becerilerin gelişimi için ideal bir okuldur. Tek ayak üzerinde dengede durabilen veya geriye doğru rahat yürüyebilen çocuklar aritmetik ve okumada da daha iyidir. Adımların sırasını öğrenmek, kombinasyonlu hareketler tekrarlamak, konsantre olma ve hatırlama becerisini geliştirir. Serbest hareketler üretme yoluyla çocuklar bedenleriyle bir şeyler ifade etmeyi öğrenirler. Bu hayal gücünü, hayal gücünü ve yaratıcılığı teşvik eder.

Dans etmek sadece çocuğun fiziksel bir aktivite yapması demek değildir, dans aynı zamanda çok sosyal bir olgudur. Çocuklar dans dersleri içerisinde belirli duruşları ve hareketleri öğrenir bu sayede bedenlerini daha iyi tanırlar. Kendi bedenleri ile daha yakın olan bu çocukların öz güvenleribenlik saygıları da daha yüksek olur. Dans dersine devam eden çocukların beden algılarının daha olumlu olduğu, kendilerini ifade etmede daha iyi oldukları belirlenmiştir. Bu olumlu katkının, özellikle psikolojik veya gelişimsel güçlük yaşayan çocuklar için ayrı bir önemi vardır.

Dans dersleri, çocuğun iletişim ve sosyal becerilerini geliştirir. Çocuk bir ekip ile çalışmayı, arkadaş edinmeyi, işbirliği yapmayı ve başkalarına güvenmeyi deneyimler. Eğer çocuğunuz çekingen ise yaşıtlarının olduğu, eğitmenin anlayışlı ve destekleyici olduğu esnek programlı bir dans kursu ona faydalı olabilir. Sosyal etkileşim, çocuklarda ve de gençlerde özellikle önemli bir rol oynar. Bir gruba nasıl entegre olacağını, başkalarıyla nasıl başa çıkacaklarını öğrenirler. Sosyal temas korkuları azalır. Çocuklarınızın özgüvenleri artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir