color option
thumimage

Balenin Yararları

Bale çocuklar için oldukça yararlı spor dallarından biridir. Balenin yararı saymakla bitmez ve çocukların gelişimine ciddi katkısı vardır. Bu yazımızda balenin çocuklar için yararlarından bahsedeceğiz.

Balenin Çocuklar İçin Yararları: Bu dönemlerde gelişen sosyal medyayla ve ilerleyen teknolojiyle beraber çocuklarımızın aktivite alanı da gittikçe kısalmış durumda. Hal böyle olunca çocuklarımızı ilgilerini çekebileceğini düşündüğümüz aktivitelere yönlendirmemiz gerekiyor. Gerek okulda olmalarından gerekse sürekli bilgisayar ya da televizyon başında oturmalarından dolayı çocuklarımızda sık sık duruş bozuklukları ortaya çıkıyor ve bu duruş bozuklukları düzeltilmediği takdirde her geçen gün daha riskli ve kalıcı olmaya başlıyor. Pek çok çocuk bu duruş bozuklukları yüzünden kendini özgüvensiz ve yetersiz hissediyor. Bu da hayat boyu onları rahat bırakmayacak duygular hissetmelerine sebep oluyor.

Duruş Bozuklarını Tedavi Eder Ve Engeller: Duruş bozukluklarını önlemenin en önemli ve en etkili yolu tabi ki fiziki aktivitelerden geçiyor ve bale de duruş bozukluklarına en iyi gelen ve bunları iyileştiren sanat dallarndan birisidir. Bale ile birlikte duruş bozuklukları olan çocukların duruşları düzeltiliyor, doğru duruş pozisyonları öğretiliyor ve bu sayede hayat boyu bunu sürdürebiliyorlar. Bu ilerleyen yaşlarla beraber daha da önemli hale geliyor çünkü masa başı çalışmalar sonucunda pek çok insan duruş bozukluklarıyla alakalı sıkıntılar yaşıyorlar. Bunun çözümlenmesi ve ilerleyen süreçlerde sorun teşkil etmemesi adına bale mükemmel bir cevap olabilir.

Duruş çalışmaları, sadece duruş bozukluklarına bir çare değildir aynı zamanda vücudun esnek yapısının gelişmesine de katkı sağlar.

Disiplin Kazandırır: Bale disiplinli bir spor dalı olmasından dolayı çocukların genç yaşta daha fazla sorumluluk almalarını sağlar. Kurslara zamanında gelen çocuklar zamana göre hareket etmeyi öğrenirler. Bu da planlı olmalarına büyük katkı sağlar.

İletişimi Kuvvetlendirir: Aynı zamanda bale ortak çalışma alanı sağladığı için çocukların iletişimlerini kuvvetlendirmelerini sağlar. Birbirleriyle iletişimlerini kuvvetlendiren ve güçlendiren çocuklar daha özgüvenli ve kendilerini daha iyi ifade eden bireyler haline gelirler. Bu da hayatlarında daha güçlü bireyler olmalarını sağlayan önemli etkenlerden biridir. Bale yapan bir çocuk içine kapanık olamaz. Mutlaka eğitmeniyle ve arkadaşlarıyla iletişim içinde olduğundan dolayı sürekli bir iletişim içerisindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir