color option

BOLLYWOOD

Bollywood Dansı Bollywood Dansı Hindistana ait ve son derece popüler olan bir dans türüdür. Hindistan için dans kültürü oldukça önemlidir ve vazgeçilemez bir parçadır. Bollywood Dansı’nın ortaya çıkışı: Bollywood Dansı aslında Hindistan’ın film sektörü olan Bollywood içinde ortaya çıktı ve bundan dolayı adı Bollywood Dansı oldu.

Bollywood film sektörü Hollywood film sektörü ile ciddi şekilde yarışan ve Hindistan için çok ciddi ekonomik gelir elde ettiren ve oldukça önemli olan bir sektördür. İlk olarak Hint filmlerinde, daha folklorik tarzda danslar gösterilirdi fakat ilerleyen ve gelişen Dünya ile birlikte Bollywood film sektörü kendine has olan Bollywood Dans stilini oluşturmuştur. Bollywood Dans stilinde birden çok dans içeriği bulunmaktadır. İçinde bulundurduğu dans türlerine örnek olarak oryantal, folklorik hint dansları, modern dans ve jazz örnek verilebilir.

Bir dans çeşidinin içinde bu kadar fazla farklı dans çeşidini de içinde bulundurması birden fazla dans dersini öğrenmenize ve farklı dans alanlarında da kendinizi geliştirmenize fayda sağlayacaktır.

Bollywood Dans stili Bollywood filmleri içinde yapılan dansların genel adına denir. Film ister duygusal ister eğlenceli olsun Bollywood Dans stili ona göre şekillenir ve tüm beden kullanılarak filmin ana karakterine karşı şarkı söyleniyormuş gibi bir algı yaratılır ve burada duygusallık ve anlatılmak istenen şey tamamen bedensel dans hareketleriyle izleyiciye aktarılmaya çalışılmaktadır. Bollywood Dans işte bu özelliğiyle oldukça ön plana çıkar.

Bollywood Dansında kıyafetler ve tarzlar oldukça önemlidir. Oldukça renkli kıyafetler, abartılı büyük takılar kullanılarak daha farklı ve daha çarpıcı bir görünüm elde edilmeye çalışılır. Bollywood dansını öğrenirken yalnızca bir dansı değil bir kültürü de öğrenmiş olursunuz. Etnik dansların kendilerine özgü hikayelerini, duruşlarını, kültürel kodlarını tanırsınız. Eğlenirken hem kalori yakabilir hem de kültürel çevrenizi de genişletebilirsiniz.

Bollywood Dansı grup şeklinde yapılmaktadır. Grup dansı olmasının pek çok faydası vardır; farklı insanlarla bir arada koordineli olarak hareket etmeyi, figürleri takip etmeyi ve belli bir paylaşım içinde bulunmayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca grup dansı olduğundan dolayı, güzel arkadaşlıklar ve dostluklar elde edebilirsiniz.